Vücudun estetik görünümü bireylerin özgüveni ve ruhsal sağlıkları açısından çok önemlidir. Eğer vücut ölçüleri ideal oranların dışındaysa birçok birey bu sorunlu bölgelerden dolayı rahatsızlık hisseder. Bu olumsuz hisler nedeniyle bireylerin özgüveni sarsılabilir ve sosyal aktivitelere katılım konusunda çekinceler doğabilir.

Genellikle en büyük yakınma bir türlü verilemeyen, istenmeyen bölgesel yağ fazlalıklarıdır. Onu ciltteki gevşeme ve sarkmaların yarattığı bozulmalar takip eder. Başka bir sorun da bacak ve kalça gibi yeterli hacme sahip olmayan vücut bölümleridir.

Bu problemlere karşı gerçekleştirilen vücut estetiği operasyonları arasında: Yağ Alma (Liposuction), Karın Germe (Abdominoplasti), Kol Germe, Bacak Germe operasyonları ilk akla gelenlerdir.

Liposuction, bel, kalça, göbek gibi vücudun belli bölgelerinde birikmiş olan yağ dokularının dışarıya alınması ve vücudu şekillendirme amacıyla yapılan estetik ameliyat türüdür. Hiçbir şekilde zayıflama ameliyatı olarak düşünülmemelidir.

Liposuction ameliyatı öncesinde yağlanmanın yoğun olduğu bölgelerin yapısı detaylı bir şekilde incelenir ve liposuction ameliyatında izlenecek yöntemler belirlenir.

Liposuction ameliyatında genel anestezi ile lokal anestezi birlikte veya sadece lokal anestezi uygulanır.

Liposuction ameliyatı öncesinde ameliyatın yapılacağı bölgeye uyuşturma amaçlı sıvı enjekte edilir. Enjekte edilen sıvı ameliyat bölgesindeki kanamayı azaltacağından birikmiş olan yağın daha kolay alınması sağlanır. Emici motor vasıtası ile ameliyat bölgesindeki birikmiş yağlar alınarak temizlenir.

Liposuction ameliyatının süresi, alınacak olan yağın miktarı ve ameliyat bölgesinin genişliği ile doğru orantılıdır. Ameliyat sonrasında meydana gelebilecek şişliklerin önlenebilmesi için hastaların belli bir süre korse giymesi gerekmektedir.

Liposuction ameliyatı ile yağ alınan bölgede en fazla bir gün süreyle sızıntı oluşabilir. Ameliyatın üzerinden bir gün geçtikten sonra sızıntılar tamamen kaybolur. Fakat ameliyat bölgesinde 48 saat süresince sıvı birikmeleri görülebilir. Üçüncü günden itibaren birikmiş olan sıvı miktarı azalmaya başlar. Ameliyat sonrasında hastalar sıvı kaybına bağlı olarak yorgunluk hissedebilir. Bu dönemde hastaların kendilerini daha iyi hissedebilmeleri için sıvı takviyesi yapmaları gerekmektedir.

Liposuction ameliyatından hemen sonra vücutta oluşacak olan şişliklerden dolayı kısa süre içerisinde kilo kaybı görülmeyeceği gibi hafif kilo alımları da görülebilmektedir. Ameliyat sonrasında ameliyat bölgesinde kısa süreli, hafif şiddetli bir ağrı hissi olabilir. Ağrı kesiciler veya buz tedavisi ile ağrılar kontrol altına alınabilmektedir.

Vücudun belli bölgelerinde birikmiş yağları almak amacıyla yapılan liposuction ameliyatlarının estetik cerrahi merkezlerinde estetik cerrahi uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir.

Kilo alımına, kilo kaybına veya yaşlanmaya bağlı nedenlerden dolayı karın bölgesinde gevşemeler ve sarkmalar oluşmaktadır. Karın bölgesinde gözlemlenen bu gevşemeler ve sarkmalar karın germe ameliyatı ile azaltılabilmektedir.

Kilo değişimlerine bağlı olarak gelişen karın gevşemeleri ve sarkmaları, özellikle kadınlarda doğum sonrası dönemde yoğunlukla gözlemlenmektedir.

Karın germe ameliyatı hastaların karın deformasyonları ile doğru orantılı olmakla birlikte ortalama 2 saat civarında sürmektedir. Ameliyatta cilt ve cilt altı dokular alınmakta, karnın duvar bölgesi güçlendirilmektedir.

Karın germe ameliyatından sonra hastaların belli bir süre korse kullanarak karın kaslarını güçlendirmeleri gerekmektedir. Hastaların durumuna göre değişkenlik göstermekle birlikte karın germe ameliyatlarından ortalama 4-5 hafta sonrasında hastalar normal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

Sadece göbek deliğinin altında kalan bölgenin gerilmesi amacıyla yapılan karın germe ameliyatı ise mini karın germe ameliyatı olarak adlandırılmaktadır. Mini karın germe ameliyatı, karın germe ameliyatına oranla daha sınırlı bir ameliyat olduğundan bel ve kasık bölgelerine herhangi bir etkisi olmaz. Mini karın germe ameliyatı alt karın bölgesinde gevşeme ve sarkma olan hastalara uygulanmaktadır.

Karın germe ve mini karın germe ameliyatlarının estetik cerrahi uzmanları tarafından estetik cerrahi kliniklerinde veya tam teşekküllü hastanelerde yapılması gerekmekte, ayrıca karın germe ameliyatları öncesinde hastaların detaylı bir muayeneden geçirilmesi gerekmektedir.

Yaşlanmayla birlikte yağ, kas ve kemik dokuları erir ve deride sarkmalar artar. Kol derisinde meydana gelen deri esnekliği yaşlanmanın yanı sıra genetiksel faktörlerden de kaynaklanmaktadır.

Deri ve deri altı dokularının erimesi hızlandıkça yer çekimi deriyi daha hızlı bir şekilde çekmeye başlar ve koldaki sarkıklar daha belirgin bir hal alır. Kol germe ameliyatı ile deri sarkmaları ortadan kaldırılmaktadır.

Kol germe ameliyatı tek başına yapılabildiği gibi diğer vücut estetiği ameliyatları ile eşgüdüm içinde de yapılabilmektedir. Hastanın durumuna göre ortalama 1-2 saat civarında sürmekte olan kol germe ameliyatından sonra, hastalar herhangi bir aksi durum olmadığı takdirde aynı gün taburcu edilir.

Kol germe ameliyatından dört hafta öncesinde sigara içimi bırakılmalı, ameliyat sonrasında ise en az iki hafta süreyle sigara kullanılmamalıdır. Soğuk algınlığı veya enfeksiyon kaynaklı hastalıklar kol germe ameliyatının yapılmasını engellediğinden böyle bir durumla karşılaşıldığında ameliyat ertelenmektedir.

Kol germe ameliyatı sonrasında, ameliyatın yapıldığı bölgeye düzenli pansuman tedavisi uygulanır. İki haftalık tedavi süreci tamamlandıktan sonra ameliyat dikişleri alınır.

Bacak germe ameliyatı, yaşlanmayla birlikte vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi bacak bölgesinde de gözlemlenen deformasyonları azaltmak amacıyla yapılan estetik ameliyat türüdür.

Bacak germe ameliyatında uygulanacak olan yöntemler bacaklardaki deformasyon oranıyla doğru orantılı olarak belirlenir. Hafif deformasyonlu bacaklarda liposuction ve lazer yardımlı liposuction ile germe yöntemleri uygulanır.

Deformasyon düzeyi daha ileri düzeyde olan bacaklarda ise cerrahi bacak germe yöntemi uygulanır. Bacak germe ameliyatının temel amacı vücuttaki uyumu sağlayarak, estetik açıdan düzgün bir görünüme kavuşulmasını mümkün kılmaktır.

Bacak germe ameliyatı, ameliyatın büyüklüğüne göre lokal anestezi veya genel anestezi yöntemleri uygulanarak yapılmaktadır. Ameliyat, hastanın durumuna göre değişkenlik göstermekle birlikte, ortalama 1 ile 3 saat arasında sürmektedir.

Ayrıntılı bilgi ve randevu için formu doldurunuz!